Historia harmonijki zaczęła się około 1100 roku pne od sheng , chińskiego instrumentu zawierającego wiązkę bambusowych rurek przymocowanych do zakrzywionej rury. Instrument zawiera wolny stroik, pasek elastycznego metalu, który unosi się i opuszcza, gdy gracz przedmuchuje otwory szengi , tworząc w ten sposób muzyczne tony. Jednak większość współczesnych historyków twierdzi, że bezpośredni prekursor harmonijki został wynaleziony przez holenderskiego lekarza i fizyka Christiana Gottlieba Kratzensteina, który w 1780 roku wykorzystał wolną trzcinę do stworzenia urządzenia, które ma przybliżać ludzką mowę, aby lepiej zrozumieć mechanikę głosu. Nazwał swoje urządzenie wielkości pianina „mówiącą maszyną”.

W ciągu następnego stulecia bardziej muzycznie myślący wynalazcy zmniejszyli rozmiar urządzenia Kratzensteina, nazywając ich różne dzieła terpodianem lub harmonium . Kieszonkowe „organy gębowe” pojawiły się w latach dwudziestych XIX wieku i rozprzestrzeniły się w całej Europie, a następnie w Stanach Zjednoczonych.

Niemiecki sprzedawca zegarów Matthias Hohner założył firmę o tej samej nazwie w 1857 roku i znalazł ogromny rynek w Ameryce, sprzedając harmonijki ustne niemieckim imigrantom na południu. Firma pozostaje wiodącą marką harmonijki do dziś.

Według Kima Fielda Harmonicas, Harps and Heavy Breathers: The Evolution of the People’s Instrument , „złoty wiek organów ustnych” nastąpił między wojnami światowymi, kiedy wodewilowie koncertowali na ustnych harfach, a hollywoodzkie westerny umieszczały je między ustami czarujących kowbojów. . W 1944 roku były żołnierz piechoty morskiej z Chicago, Jerry Murad, założył trio harmonijkarzy w smokingach i krawatach zwanych Harmonicats; ich kapryśna formuła reinterpretacji popowych piosenek opłaciła się dzięki milionowej sprzedaży „Peg O ‘My Heart” w 1947 roku. Niedługo potem Sonny Boy Williamson II i Little Walter byli pionierami techniki „ wow-wow-wow” , Chicago blues. Każdy z tych trendów miał wpływ na muzyków folkowych, rockowych i soulowychBob Dylan do Steviego Wondera do John Popper z Blues Traveler .

Ponadczasowy dźwięk harmonijki nadal jest tak naglący, jak syrena karetki lub kojący jak ognisko pod gwiazdami. W 2020 roku Diplo, supergwiazda elektronicznej muzyki tanecznej, użyła harmonijkowego riffu jako kręgosłupa swojego przeboju „Do Si Do”, podczas gdy Taylor Swift wykorzystała ten instrument, by wyrazić żal w stylu Dylana, wykonując swoją nową piosenkę „Betty” w Academy of Country. Nagrody muzyczne .

Hohner i inne marki ucierpiały podczas pandemii, ponieważ klienci unikali sklepów detalicznych – sprzedaż spadła o 25 procent – ale harmonijka nadal zachwyca.

„Jest intuicyjny, łatwy i tani” – mówi Morgan Franke, dyrektor ds. Marketingu w firmie Hohner i producent nadchodzącego filmu dokumentalnego o harmonijce „ In the Reeds” .